Достапни линкови

Расте бројот на жртви при нападот во Ирак


Бројот на жртви при денешниот самоубиствен бомбашки напад врз припадници на безбедносните сили воирачкиот град Радванија, се зголеми на 43 загинати и 40 повредени, соопштуваат локалните власти. Бомбашот самоубиц се разнел меѓу припадници на полицијата кои чекале да добијат плата. Во нападот освен припадници на ирачката војска , загинале и припадници на групата Сахва или синови на Ирак кои некогаш беа подржувачи на Ал Каеда, а потоа се свртеа на спротивната страна и почнаа да им помагаат на американските сили. Од тогаш се честа мета на напади.
XS
SM
MD
LG