Достапни линкови

Меркел во посета на Казахстан


Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе го посети Казахстан, замја богата со нафта и гас. Казахстан е последната земја од турнејата на Меркел, таа претходно ги посети Русија и Кина. Меркел ќе побара да се зајакна безбедноставо регионот но и трговските и енергетските врски. Германската канцеларка ќе се сретне со казахстанскит претседател Нурсулан Назарбаев, и со премиерот Карим Масимов. А ќе присуствува и на бизнис форум. Се очекува лидерите да потпишат и околу 40 договори.
XS
SM
MD
LG