Достапни линкови

Амнести интернешнал загрижени за забрната на бурките


Организацијата Амнести интернешнал соопштува дека предложената забрана за носење на бурка во Франција ќе ги наруши основните човекови права. Групата за човекови права соопштува дека муслиманките треба сами да си решат дали ќе носат превез со кој ќе го сокриваат лицето и телото . Соопштението на Амнести интернешнал доаѓа откако вчера францускиот парламент изгласа предлог закон за забрана на носење бурки. Законот сега оди на разгледување во Сенатот.
XS
SM
MD
LG