Достапни линкови

Тачи со нова идеја за надминување на меѓуетничките проблеми


Централното собрание на Демократската партија на Албанците денеска во Тетово одлучува дали ќе се врати во македонското Собрание. Лидерот на партијата Мендух Тачи истакна дека причините поради кои минатиот август го напуштиле Парламентот сеуште важат и оти ништо не е променето. Тачи со нова идеја За надминување на меѓуетничките недоразбирања во Македонија . Тој предлага решението да се бара во дводомен парламент или во основањето на нова институција – Сенат. Петте пратеници на ДПА од 18 август 2009 година ја бојкотираат работата на македонското Собрание

XS
SM
MD
LG