Достапни линкови

Во полавите во Кина загина 50 луѓе


Педесет луѓе загинаа по поројните дождови во јужна Кина. Повеќе од 17 милиони луѓе се раселени низ девет провинции откако започна сезоната на дождови во јули. Поплавите и лизгањето на земјиштето уништија повеќе од 42 илјади домови а повеќе од 400 луѓе загинаа досега во поплавите. Во многу региони и следната недела се очекуваат поројни дождови и поплави.

XS
SM
MD
LG