Достапни линкови

Во Мексико убиени 26 луѓе


Најмалку 26 луѓе се убиени за помалку од 24 часа во Мексико, од кои 14 во Суидад Хуарез, град со најмногу насилства во земјата, објави мексиканското министерство за правда. Сојузната влада распореди повеќе од 5.000 полицајци во Суидад Хуарес, но не успеа да го сопре насилство меѓу бандите и дилерите на дрога. Во судирите во текот на минатата година загинаа повеќе од 1.450 луѓе. Во изминатите три години во судирите меѓу дилерите на дрога се убиени најмалку и 23 илјади луѓе
XS
SM
MD
LG