Достапни линкови

Во Србија истрага за масовна гробница


Српските власти соопштија дека денеска започнала истрага за масовна гробница во близна на српско – косовската граница во која се верува дека има тела на 250 албанци убиени во доцните 90 ти години. Обвинителство верува дека тела таму била донесени од село Рудница, 3 километри од границата за време на конфликот 1998 и 1999. Гробницата била откриена во Мај и се верува дека е можеби најголема на територијата на Србија.
XS
SM
MD
LG