Достапни линкови

Европратениците не гледаат друга алтернатива освен решение за името


Меѓународната зедница го чека решението за името и никој не се занимава со алтернатива што ако не се реши името, изјавил изестувачот за Македонија во Европскиот парламент Зоран Талер. Талер смета дека ако наскоро не се деблокира ситуацијата со преговорите , постои опасност Македонија да се симне од дневниот ред на ЕУ. И словачкиот европратеник Едуард Кукан е загрижен за стагнирањето на состојбата со евроатланските интеграции на Македонија. И Државниот секретар за европски прашања на Шпанија Диего Лопез Гаридо смета дека напредокот на Макеоднија кон ЕУ, зависи од односите меѓу Атина и Скопје.
XS
SM
MD
LG