Достапни линкови

Киргистан од денеска со нов Устав


Новиот Устав на Киргистан денеска стапи во сила. Над 90 насто гласаа за уставот со кој се кратат претседателските овластувања. Се очекува утре за Претседател да биде избрана Роза Отумбаева која е привремен лидер по остранувањето на Курманбек Бакиев по априлските протести. Референдумот се одвиваше и само две недели по крвавите етнички судири меѓу Киргизите и Узбеците на југот на земјата.
XS
SM
MD
LG