Достапни линкови

Германија со критики до Украина


Германија денеска упати предупредување до Украина, откако украинските власти задржаа еден германски аналитичар на аеродромот во Киев за критики упатени за претседателот Виктор Јанукович. Портпаролот на Германскита влада изјави дека Берлин е иритиран од тоа што дирекотрот на една тинк-тенк организација бил задржан десет часа на аеродоромот и му се заканиле со депортација. Укринската страна инцидентот го опишала како недоразбирање.

XS
SM
MD
LG