Достапни линкови

Втор ден од состанокот на Г-20 во Торонто


Лидерите на земјите од Групата Г- 20 на вториот ден од состанокот во Торонто се согласиле богатите земји да го преполоват буџетскиот дефицит до 2013 година. А се договориле и да го стабилизираат и државниот долг до 2016-та. Се очекува лидерите на Г-20 да им понудат подршка на економиите во развој и да им овозможат на нивните валути да се стабилизираат за да можат да балансираат на светската трговска сцена. Повеќе од 400 луѓе беа уапсени по демонстрациите кои се претворија во насилство во центарот на Торонто.
XS
SM
MD
LG