Достапни линкови

Груевски:постои надеж за скорешно решение на името


Медијаторот Метју Нимиц ги засили активностите и консултациите со двете страни, а тоа дава надеж за решение, изјави премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање дали се блиску Македонија и Грција за решавање на спорот со името, по вчерашните искази на министерот за надворешни работи на Белгија Стивен Ванекере, дека спорот ќе се реши за неколку седмици и оти се усогласуваат само деталите. Груевски изјавил дека редовно контактира со премиерот на Грција за да ги подобрат односи меѓу двете држави
XS
SM
MD
LG