Достапни линкови

ЕУЛЕКС уапси осомничен за воени злосторства во Косово


Потпаролката на безбедносните сили на ЕУЛЕКС во Косово, Кристина Херодес изјави дека при претрес на куќа во градот Ѓаковица уапсиле осомничено лице за воени злосторства за време на конфликтот во 1998-99 година. Уапсениот е осомничен за измачување на затвореници во логори организирани од косовските албански бунтовници во Северна Албанија. Ова е второ апсење, поврзано со сомневања за измачување на затвореници во логори организаирани од ОВК.


XS
SM
MD
LG