Достапни линкови

Бегалците се враќаат во Киргистан


Киргистанските власти соопштиле денеска дека 58 илјади бегалци се вратиле во земјата. Над 100 илјади етнички Узбеци го напуштија Киргистан поради судирите во јужниот дел на земјата кои започнаа на 10 јуни. Властите соопштуваат дека 300 илјади луѓе се внатрешно раселени, но започнал процесот на враќање во нивните домови.

XS
SM
MD
LG