Достапни линкови

Во Полска на избори и со кајчиња


Во јужните и во централните делови на Полска кои се полавени на гласање се оди со бротчиња и кајчиња . Локалните власти во најпогодените области каде водата се уште не се повлекла по неодамнешните обилни врнежи и излевањето на реките, за гласачите обезбедиле соодветен превоз за да можат да стигнат на гласачките места. Во Полска денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори , распишани по загинувањето на претедателот Лех Качински. За претседател на државата се натпреваруваат 10 кандидати.
XS
SM
MD
LG