Достапни линкови

Ештон: За Македонија во ЕУ кратко се разговараше


Земјите од Западен Балкан мора да ги решат прашањата со кои се соочуваат за да има напредок во евроинтегративниот процес.Оа го изјави високиот претсавник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија, Кетрин Ештон на конференцијата во Луксембург. Таа додаде дека за време на состанокот на министрите за надворешни работи накратко се разговарало и за Македонија, но не ги соопштила деталите. Ештон истакна дека преговорите кои се водат во моментов под покровителство на Обединетите Нации за името, се многу важни за Македонија и изрази надеж дека проблемот ќе се реши набрзо , за да може земјата да напредува.
XS
SM
MD
LG