Достапни линкови

На годишнината од изборите во Иран, уапсени 91 човек


На одбележувањето на годишнината од спорните претседателски избори во Иран се уапсени 91 човек , јавува новинската агенција ИСНА. Ланските избори доведоа до најголемите социјални немири во земјата по исламската револуција во 1979-та година. Властите соопштуваат дека некои од уапсените се осомничени дека имаат врски со забранетата бунтовничка група Мухаџедини. Првата годишнина од изборите помина без големи улични протести, но полицијата сепак се судри со приврзаниците на опозицијата, а имаше и престрелки на неколку универзитети.
XS
SM
MD
LG