Достапни линкови

Судир на опозициски приврзаници и полицијата во Иран


Приврзаниците на опозицијата во Иран и полицијата се судрија на одблежувањето на првата годишнина од протестите за спорните претседателски избори. Радио Фарда јавува дека полицијата употребила солзавец и ги ударала демонстрантите на главниот плоштад во Техеран. Инцидентите се случија и покрај предупредувањето на властите дека остро ќе се справат со било кој облик на протест, и повиците на опозицијата за мирни методи. Опозицијата вети дека ќе продолжи со својата борба против владата, и покрај откажувањето на протестот закажан за денеска.
XS
SM
MD
LG