Достапни линкови

Запатеро:потребен е заедничка став на ЕУ за ситуацијата во Газа


Европската Унија мора да заземе заеднички став за ситуацијата во Газа и за израелската блокада на палестинската територија, изјавил шпанскиот премиерот Хозе Луиз Родригез Запатеро по разговорот со палестинскиот лидер махмуд Абаз. Освен тоа Запатеро, чија што земја преседава со Унијата најавил дека министерот за надворешни работи на Шпанија во понеделник ќе побара од Советот на министри на ЕУ да се заземат да се укине израелската блокада на појасот Газа.
XS
SM
MD
LG