Достапни линкови

Иран ги обвини САД за киднапирање иранци


Генералниот секретар на иранскиот Врховен совет за човекови права Мохамад Џавад Лариџани денеска во Женева ги обвини Соединетите држави за киднапирање и илегално апсење иранци. Според него, американските власти држеле шестмина или седуммина иранци, вклучувајќи го и Шахрам Амири, нуклеарен научник кој исчезнал пред една година.
XS
SM
MD
LG