Достапни линкови

Ирак им го одзеде правото на сунитските борци да носат оружје


Ирачката војска денеска им го повлече правото на 10 илјади поранешни сунитски бунтовници да носат оружје. Ваквата одлука се закнува да предизвика судир меѓу безбедносните сили и сунитските борци. Инаку тие соработуваа за да го намалат насилството во Ирак Но водачот на движењето „Синови на Ирак“ истакнал дека ќе престанат да соработуваат со безбедносните сили во проблематичната област Дилаја, ако им го повлечат оружјето.

XS
SM
MD
LG