Достапни линкови

Авганистанската џирга и официјално повика на мир


Организаторите на авганистанската мировна џирга изјавија дека илјада и 600 делегати денеска во Кабул постигнале начален консензус дека нема алтернатива на барањето мир со талибанците. Станува збор за консултативен, а не и за обврзувачки заклучок од тридневното заседание на џиргата кое беше бојкотирано од талибанците.
XS
SM
MD
LG