Достапни линкови

Курдската работничка партија го прекина примирјето


Курдската работничка партија го прекина едногодишното еднострано примирје и ги продолжи нападите врз турските сили како одговор на нивните напади, изјави портпаролот на партијата Ахмет Данес. Судирите меѓу Курдите и турската војска се интензивираа од почетокот на пролетта, а турските власти соопштија дека мај бил најсмртоносниот месец од почетокот на годинава, кога се убиени 23, а ранети 33 војници.
XS
SM
MD
LG