Достапни линкови

Затворска казна за обвинетиот за кражба на 20 милиони долари од Туркменстан


Судот во Москва денеска му пресуди казна затвор на Савели Бурштајн, обвинет за кражба на 20 милиони американски долари од Централната банка на Туркменстан. Бурштајн бил еден од повеќемина кои преку „Свифт“ банкарска сметка и електронскиот банкарски систем повлекугвале пари од Туркменстан. По него имаше распишано меѓународна потерница во 2003 година. Бурштајн беше уапсен во Чешка во 2008 година од каде беше депортиран во Русија.
XS
SM
MD
LG