Достапни линкови

Чешка - консултации за нова влада


Чешкиот Претседател Вацлав Клаус со средбата со потпретседателот на чешките социјал демократи Бохуслав Соботка денеска ја започнува серијата средби за да реши кому ке му го даде мандатот за состав на нова влада. На изборите во петокот и саботата победија Социјал демократите, меѓутоа десничарските партии имаат мнозинство за состав на нова влада.
XS
SM
MD
LG