Достапни линкови

Џибао: Итно мора да се избегне конфликт меѓу Северна и Јужна Кореа


Премиерот на Кина Вен Џибао рече дека итно мора да се избегне конфликт меѓу Северна и Јужна Кореа. Кинескиот лидер ја даде забелешката кон крајот на дводневен самит на кој присуствуваа претставници од Јужна Кореа и Јапонија. Состанокот, кој се одржа во јужнокорејскиот остров Јеју, требаше да се фокусира на зајакнување на трговските врски меѓу трите земји, но инцидентот кој предизвика тензии во билатералните односи меѓу Северна и Јужна Кореа беше главна тема на разговор. Јужнокорејските власти го обвинугваат северот за потонување на јужнокорејски брод при што загинаа 46 морнари. Официјален Пјонгјанг, пак, ги отфрли обвинувањата.
XS
SM
MD
LG