Достапни линкови

Напредок во заштитата на човековите права во Туркменистан?


Властите во Туркеменистан мора повеќе да работат за заштита на човековите права, изјави денеска францускиот амбасадор за човекови права. Францоис Зимереј додаде дека во земјата се забележува напредок на ова поле по претходно „катастрофалната ситуација“. Зимереј забележа дека за време на неговата дводневна посета во земјата, туркменистанските власти не му дозволиле да посети двајца активисти за човекови права кои биле осудени на казна затвор.
XS
SM
MD
LG