Достапни линкови

Притисок врз Сенатот за спогодбата со Русија


Американската администрација изврши силен притисок врз Сенатот да ја ратификува спогодбата со Русија со која би бил намален арсеналот на нуклеарното вооружување на двете земји. Државната секретарка Хилари Клинтон и секретарот за одбрана Роберт Гејтс, на седницата на комитетот за надворешна политика, порачаа дека спогодбата е од витално значење за американските напори да влијаат на другите земји да не произведуваат атомско вооружување. Одобрението од Сенатот, за кое се потребни 67 од вкупно 100- те гласови, би се сметало за клучна политичка победа на претседателот Барак Обама на планот на надворешната политика.
XS
SM
MD
LG