Достапни линкови

Русија и Сирија ќе се фокусираат на арапско - израелскиот конфликт


Рускиот претседател Димитриј Медведев и претседателот на Сирија Башар АЛ-Асад денеска најавбија дека повеќе ќе се фокусираат на решавањето на арапско – израелскиот конфлит. Во заедничка изјава двајцата лидери најавија соработка на инфраструктурни и енергетски проекти. Медведев исто така најави дека воената соработка со Сирија ќе продолжи поради „заедничките интереси и меѓународни обврски на двете земји“. Инаку, Димитриј Медведев е првиот руски лидер кој отпатувал во официјална посета на Сирија.
XS
SM
MD
LG