Достапни линкови

Земјите на еврозоната и одобрија помош на Грција


Лидерите на 16 земји членки на еврозоната на синоќешниот вонреден состанок во Брисел го одобри итниот заем за Грција. Станува збор за 110 милијарди евра од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд што Грција ќе треба да ги добие во наредните три години. Претходно Германија и Италија и одобрија помош на Грција чиј парламент во четвртокот ја усвои програмата за штедење која е тесно поврзана со помошта од еврозонта.
XS
SM
MD
LG