Достапни линкови

Земјите од еврозоната одобрија помош за Грција


Министрите за финансии на земјите членки на еврозоната синоќа и одобрија помош од 110 милијарди евра на Грција со цел да и овозможат на нејзината влада да ги исплати кредитите, под услов Атина коренито да ги намали јавните расходи и да ги спроведе економските реформи. Првата рата од 30 милијарди евра земјите од еврозоната ќе и ги стават на располагање на Грција до 19 мај, соопшти претседавачот на еврогрупата Жан Клод Јункер. Тој нагласи и дека главната цел на оваа помош е да се обезбеди стабилност на еврото и на целата економска зона на оваа валута. <br />
XS
SM
MD
LG