Достапни линкови

Клинтон ги повика ирачките политичари брзо да формираат влада


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги повика учесниците на парламентарните избори во Ирак да ги остават настрана разликите и брзо да формираат влада. Таа ги повика ирачките политичари да го почитуваат гласањето од 7 март, во интерес на силна, независна и демократска земја. Оваа изјава на Клинтон доаѓа еден ден откако двајца кандидати што победија на изборите беа дисквалификувани, со што дополнително се искомплицираа напорите за формирање нова владејачка коалиција.
XS
SM
MD
LG