Достапни линкови

Првата транша од помошта, Грција ја очекува до 19-ти мај


Грција очекува да ја добие првата транша во рамки на механизмот за финансиска помош од Европската унија и Меѓународниот Монетарен Фонд, вреден 45 милијарди евра, пред 19 мај, изјави грчкиот министер за финансии Јоргос Папаконстантину. Тој истакна дека за деблокирањето на финансиската помош ќе бидат потребни неколку дена и ја исклучи можноста дотогаш земјата да се судри со проблеми со финансирањето.
XS
SM
MD
LG