Достапни линкови

Израел и Хамас да спроведат истрага за воени злосторства


Израел и Хамас не успеаа да да спроведат кредибилни истраги за злосторствата од војната во Газа, соопшти денеска меѓународната „Хјуман Рајтс Воч“. Организацијата, базирана во САД, испрати апел до меѓународната заедница да изврши притисок врз двете страни за отпочнување на соодветни истражни постапки за воени злосторства. Истражувачи на Обединетите нации претходно утврдија дека и двете страни имаат извршувано злосторства за време на војната која почна во декември 2008 а заврши во јануари 2009 година.
XS
SM
MD
LG