Достапни линкови

Коалицијата на Јушченко е формирана законски


Парламентарната коалиција на актуелниот украински премиер Виктор Јушченко е формирана законски, пресуди денеска украинскиот Уставен суд, по обвинувањата на поранешниот премиер Јулија Тимошенко. Јанукович претходно изјави дека ќе распише нови избори ако неговата коалиција се прогласи за нелегална. Со денешната пресуда на Уставниот суд, следните редовни парламентарни избори во Украина ќе се одржат во септември 2012 година.
XS
SM
MD
LG