Достапни линкови

Путин и Туск во Катин


Рускиот премиер Владимир Путин и неговиот полски колега Доналд Туск денеска пристигнаа во Катин на прва до сега заедничка комеморација за одбележување на маскарот на 22,000 пољаци во овој град во западна Русија. Путин и Туск заедно ќе го постават камен темелникот на нова руска православна црква во близина на гробовите на убиените од времето на Сталин. Денеска се одбележуваат 70 години од масакарот во Катин, кој беше извршен по нардеби на тогашниот советски лидер Сталин.
XS
SM
MD
LG