Достапни линкови

Груевски: Уставниот суд удри врз демократијата


Македонскиот премиер Никола Груевски денеска изјави дека Уставниот суд нанесол удар врз демократијата со укинувањето неколку одредби од Законот за лустрација. Груевски смета дека Уставниот суд на тој начин заштитува многу луѓе кои во периодот од 1991-та до 1998-та година продолжиле по инерција да работат како во минатиот систем.

XS
SM
MD
LG