Достапни линкови

Клинтон започна преговори со Пакистан


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска започна отворени преговори со Пакистан за како што ги нарече „ кршливите “ односи на двете земји. Клинтон изјави дека пакистанската борба со исламистичките екстремисти е и американска борба. Се очекува на преговорите да се зборува за безбедносната соработка. Пакистанските власти соопштија дека од преговорите очекуваат цивилен нуклеарен договор со Вашингтон сличен на оној што го имаат Соединетите Држави со Индија.
XS
SM
MD
LG