Достапни линкови

Пораз на Саркози на регионалните избори


Во вториот круг од регионалните избори во Франција, партиите од опозицијата ги победија конзервативците на Никола Саркози. Социјалистите и нивните сојузници освоија 56 насто од гласовите, наспроти конзервативците на Саркози кои освоија 37 проценти. Седум насто од гласовите освои ултрадесничарскиот Национален фронт.
XS
SM
MD
LG