Достапни линкови

Протести во Украина


Над 5 илјади демонстранти денеска протестираат во западна Украина поради назначувањето на Дмитро Табачнук за министер за образование. Тие го обвинуваат министерот дека го потценува украинскиот јазик давајќи му еднаков статус со рускиот. Табачнук претходно повика на широка употреба на рускиот јазик во земјата.
XS
SM
MD
LG