Достапни линкови

Во април почнува изградбата на гасоводниот проект Јужен Тек


Речиси 4 милијарди евра се обезбедени од 26 банки за за изградба на гасоводониот проект Јужен Тек. Главниот директор на рускиот Гаспром, Алексеј Милер денеска најави дека изградбата на гасоводот треба да почне во април. Тој изјави дека до сега се обезбедени поголемиот дел парите потребни за првата фаза од изградбата. Проектот Јужен Тек треба да спроведува природен гас од Русија до Германија под Балтичкото море.
XS
SM
MD
LG