Достапни линкови

Видео разговор Карзаи - Обама


Авганистанската влада соопшти дека Претседателот Хамид Карзаи за перспективите на мировните разговори со Талибанците имал видео телефонски разговор со американскиот Претседателот Барак Обама. Во соопштението се вели дека двете држави и Меѓународната заедница имаат "единствен став" за разговорите. Обама и Карзаи, исто така, разговарале и за регионална соработка, борба против корупцијата,како и за мерките во Авганистан за одржување транспарентни парламентарни избори во септември 2010.
XS
SM
MD
LG