Достапни линкови

САД лобираат за санкциите против Иран.


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гатес при посетата на Обединетите Арапски Емирати изјави дека државите од Заливот изгледаат подготвени да ја притиснат Кина да ги подржи новите санкции на Обединетите Нации против Иран поради неговата нуклеарна програма.
Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад, пак во меѓувреме го осуди американското присуството во регионот, изјавувајки дека Вашингтон сака да доминира во регионот богат со енергетски ресурси а во име на борбата против тероризмот.
XS
SM
MD
LG