Достапни линкови

САД ја осудија најавата на Израел за градење во источен Ерусалим


САД го осудуваат одобрението на Израел за изградба на 1600 нови куќи во источен Ерусалим, изјави портпаролот на Белата куќа Роберт Гибс. Тој истакна дека американскиот потпретседател Џозеф Бајден наскоро ќе објави опширно соопштение во врска со тоа. Поради спорната изградба на израелски живеалишта на палестинска територија, во последно време се заладени односите меѓу САД и Израел.
XS
SM
MD
LG