Достапни линкови

Бан Ки Мун - изборите во Ирак важен чекор за националната обнова


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ги повика ирачаните да гласаат на утрешните избори, нарекувајки ги важен чекор кон националната обнова. Во последните денови од кампањата имаше серија самоубиствени напади во кои загинаа десетици лица. Станува збор за втори по ред избори по остранувањето на Садам Хусеин од власта во 2003 а тие се одржуваа 6 месеци пред американските борбени сили да го напуштат Ирак.
XS
SM
MD
LG