Достапни линкови

Нов Зеланд предупредува на Цунами бранови високи 3 метри


Властите на Нов Зеланд предупредуваат дека Цунами бранот се очекува да достигне висина од 3 метри и да го погоди брегот на Чиле. Во Чиле се евакуираат луѓе од крајбрежјето. Како ризични земји кои може да бидат погодени од водениот бран се Австралија, Нов Зеланд, Јапонија, Филипините, Хавајските и други пацифички острови. Националниот центар за кризи предупреди дека вечерва се очекува да удри и првиот цунами.
XS
SM
MD
LG