Достапни линкови

Гугл казнет поради нецензура


Италијанскиот суд денеска ги осуди директорите на Гугл за прекршување на приватноста со објавување на видео во кое се гледа дека едно аутистично момче е злоупотребувано. Ниту еден од директорите не е вклучен во снимањето на видеото , но според судот требало да биде тргнат од интернмет страната Ју Тјуб откако е забележана содржината и стигнал до првите места на листата на гледаност .Тие се осудени на 6месечна условна казна затвор. Директорите на Гугл изјавија дека ова судење ја третира и слободата на интернетот и ќе поднесат жалба за пресудата.
XS
SM
MD
LG