Достапни линкови

Софија сеуште не преговарала со Вашингтон за анти-ракетниот штит


Бугарија ја извести Русија дека не учествувала во официјални преговори со Соединетите Држави во врска со анти-ракетниот штит. Бугарскиот премиер Бојко Борисов најави дека Софија и Вашингтон наскоро разговараат за разместување на дел од анти-ракетниот штит на територијата на Бугарија, за што Москва веднаш побара објаснување. Неодамна Романија соопшти дека се согласува со планот на Вашингтон, еден дел од анти-ракетната одбрана да биде сметсен на нејзина територија.
XS
SM
MD
LG