Достапни линкови

НАТО - Контрола на косовските сили за безбедност до целосна оперативност


НАТО ќе ги контролира косовските сили за безбедност во следните две до четири години додека станат целосно оперативни, изјави вчера командантот на југоисточното крило на НАТО, адмирал Марк Фицџералд.
Косовските сили за безбедност ќе извршуваат функции во областа на цивилната заштита.
Адмирал Фицџералд објави дека силите на НАТО планираат да ја отстапат одговорноста за заштитата на девет српски верски и културни објекти на локалната полиција.
XS
SM
MD
LG