Достапни линкови

МААЕ - Иран произведува нуклеарна боева глава?


Меѓународна агенција за атомска енергија вчера соопшти дека нивните информации за иранските активности раѓаат загриженост дека земјата работи на производство на нулеарна боева глава. Ова е прв пат, Агенцијата да користи таква формулација во своите извештаи.
САД изразија загриженост, а Иран тврди дека не сака да произведа атомска бомба.
XS
SM
MD
LG